Czy kuchnia połączona z salonem rzeczywiście jest tak wygodnym i atrakcyjnym rozwiązaniem? Owszem, ale tylko wtedy, gdy cała strefa dzienna będzie pomysłowo zaprojektowana. Otwarcie kuchni na salon gwarantuje łatwiejszą komunikację między tymi pomieszczeniami, w dodatku cała rodzina może spędzać ze sobą więcej czasu razem, bez odgradzania się ścianami.

5100328445_b91af6ca66_o

Ponadto, kuchnia otwarta na salon zapewnia więcej miejsca w całej strefie dziennej i pozwala wykorzystywać sprzęty do kilku celów – przykładowo, duży stół będzie jednocześnie pełnił rolę dodatkowego blatu roboczego w kuchni, a w porze posiłków będzie miejscem, przy którym spotkają się wszyscy domownicy. Kuchnia nie musi być zresztą całkowicie otwarta na pokój dzienny. Montując duże drzwi przesuwne, w każdej chwili można całkowicie odseparować te dwa pomieszczenia od siebie. Umowną granicą między częścią wypoczynkową a kuchenną będzie też ustawienie niepełnej ścianki z półkami albo murku, na którym pojawią się doniczkowe rośliny. Elementy działowe z przezroczystych albo półprzezroczystych materiałów zapewnią lepszy przepływ światła, doświetlając w ten sposób obie strefy.

Niestety, kuchnia otwarta na salon ma także swoje minusy. Nawet najmniejszy bałagan w części kuchennej będzie widoczny z pokoju dziennego, co może być kłopotem, jeśli zaprasza się gości albo nie ma się zwyczaju sprzątania zaraz po przygotowaniu posiłku. Jednak niezależnie od tego, czy kuchnia łączy się bezpośrednio z salonem czy nie, jej miejsce zawsze powinno się znajdować tuż obok pokoju dziennego, ponieważ znacznie usprawni to komunikację między tymi pomieszczeniami.

Kuchnia, jako miejsce do pracy, musi być wygodna i funkcjonalna. Warto więc stosować się do sprawdzonych schematów ustawiania linii kuchennej: między kuchenką a zlewozmywakiem trzeba zachować kilkudziesięciometrowy blat, na którym będzie się odstawiać brudne naczynia, główny blat roboczy nie może być krótszy niż 80 centymetrów, ale i nie zbyt długi, a płyty grzewczej nie wolno ustawiać pod oknem bądź w narożniku kuchni. Takie rozplanowanie ciągu roboczego gwarantuje najwygodniejszą pracę.

Łączenie kuchni z salonem jest bardzo często proponowane w mieszkaniach, w których kuchnia jest bardzo małych rozmiarów. Na takiej niewielkiej przestrzeni ciężko jest ustawić wszystkie potrzebne sprzęty bez spowodowania nadmiernego przeładowania kuchni. Należy też unikać zbyt wysokich szafek do których ciężko będzie dosięgnąć i ustawiania mebli tylko na jednej ścianie, bo kuchnia stanie się niesymetryczna. Na każdy przedmiot kuchenny musi być zarezerwowane stałe miejsce, co pozwoli zachować porządek i bardzo usprawni przygotowywanie posiłków i późniejsze sprzątanie.

Ale kuchnia powinna być nie tylko funkcjonalna, ale również ładna, zwłaszcza że spędza się w niej sporo czasu. W kuchni otwartej na salon najlepiej ustawić meble przypominające pod względem stylistyki urządzenie pokoju dziennego. W ofercie producentów mebli można znaleźć zestawy o nowoczesnej, lekkiej linii, nieprzypominającej typowej kuchennej zabudowy. Dobrze jeśli kuchenne meble nie będą sąsiadowały bezpośrednio z podłogą, ale będą ustawione na wysokich nóżkach albo zostaną podczepione do ściany.