Styl rustykalny w kuchni to jedna z najchętniej stosowanych aranżacji. Rustykalna kuchnia jest przytulna i łatwa do urządzenia, nawet jeśli znajduje się w bloku.

Wyróżnikiem rustykalnej kuchni jest prostota i pewnego rodzaju surowość. Nie ma tu raczej miejsca na nowoczesne akcesoria kuchenne, krzykliwe kolory czy bogato zdobione meble. W wiejskiej kuchni królują naturalne surowce: drewno, wiklina, cegła, żeliwo, surowe tkaniny.

Jednak mimo tej surowości rustykalna kuchnia potrafi być bardzo przytulna. Cieplejszą atmosferę zapewniają stylowe dodatki, wyszukane na bazarach ze starociami albo całkiem nowe bibeloty stylizowane na zabytkowe ozdoby. W kuchni rustykalnej można sobie pozwolić na większą swobodę w dobieraniu mebli. Zabudowa nie musi być jednolita, wręcz przeciwnie, najlepszy efekt uzyskuje się dzięki zestawieniu różnych wolno stojących mebli w podobnym stylu. Łączącym elementem może być wtedy delikatny motyw dekoracyjny przyklejony bądź namalowany na wszystkich meblach. Bardzo dobrze w rustykalnej kuchni wyglądają otwarte półki i zewnętrzne wieszaczki, urządzone na przykład na ścianie z surowej cegły. Do wiejskiej kuchni można też wprowadzić sprzęty, które wcześniej służyły w salonie lub sypialni, nadając im tylko nieco „kuchennego” charakteru. Przy zwykłych, prostych meblach kuchennych rustykalny nastrój najłatwiej wprowadzić za pomocą dodatków. Niezastąpione będą wszelkiego rodzaju fajansowe naczynia, kamienne garnki, serwisy stołowe w ludowy deseń, żeliwne patelnie, wiklinowe koszyczki, ręcznie robione ozdóbki (np. haftowane serwetki), gliniane figurki.

Dekoracją w rustykalnej kuchni mogą być zwykłe sprzęty codziennego użytku. Idealne będą na przykład naczynia, ustawione na otwartej półce w widocznym miejscu. Bardziej ozdobne talerze można zawiesić na ścianie na stałe, ale wtedy naczynia nie będą się już nadawały do użytku. Produkty spożywcze, takie jak makaron czy mąka, można przesypać do ozdobnych puszek albo słoików i ustawić je w otwartej szafce. Gustowne sprzęty kuchenne i ozdoby najłatwiej wyszperać na bazarkach, ale równie dobrze można wykorzystać stare akcesoria lub meble odziedziczone po babci. Jeśli zaś nie udało się nam znaleźć rustykalnych mebli, można taki komplet zamówić u stolarza.