W mieszkaniach między drzwiami wejściowymi a strefą mieszkalną zazwyczaj jest wydzielony niewielki przedpokój. W domkach jednorodzinnych można jeszcze dodatkowo urządzić przedsionek, który poprzedza „właściwy” przedpokój. Ale czy przedsionek naprawdę jest potrzebny?

W przypadku domów jednorodzinnych przedsionek pełni wiele użytecznych funkcji: można w nim postawić wózek, narzędzia wykorzystywane w ogrodzie, zabłocone buty, mokre parasolki, ale przedsionek jest także doskonałym zabezpieczeniem przed przeciągami i napływem zimnego powietrza z wewnątrz. W przedsionku można też przyjmować listonosza albo inkasenta, dobrze więc zadbać o to, by było to w miarę wygodne miejsce.

Przedsionki są bardzo praktycznym rozwiązaniem w naszej strefie klimatycznej, kiedy przez wiele miesięcy w roku na dworze jest znacznie chłodniej niż wewnątrz domu. Dzięki przedsionkowi można ograniczyć straty ciepła podczas mrozów albo silnych wiatrów, a jeśli potrzebujemy (na przykład latem) dopływu chłodniejszego powietrza, wystarczy zostawić drzwi przedsionka otwarte. Zimą przedsionek powinno się ogrzewać, ale temperatura tego pomieszczenia może być niższa niż w pozostałej części domu.

Przedsionek można też połączyć z wejściem do garażu, piwnicy i pomieszczeń gospodarczych, dzięki czemu nie będzie konieczności wchodzenia z dworu do części mieszkalnej aby dostać się do „roboczej” części domu. Jeśli w domu wydzielone jest osobne mieszkanie bądź gabinet lekarski albo biuro firmy, korzystanie z przedsionka umożliwi interesantom wejście do tych pomieszczeń bez zakłócania spokoju mieszkańców.

Przedsionek ukrywa wnętrze domu przed gośćmi, których nie chcemy zapraszać do środka. Jego wielkość zależy głównie od tego, jakie funkcje ma spełniać oraz ile ciągów komunikacyjnych będzie od niego prowadzić. Przedsionek, którego jedynym celem jest stworzenie dodatkowej bariery przed zimnem, może mieć długość pozwalającą jedynie na wygodne otworzenie drzwi, jeśli jednak chcemy w nim przechowywać jakieś rzeczy, jego powierzchnia musi być wtedy odpowiednio większa.