Połączenie kuchni z salonem jest często stosowanym rozwiązaniem w małych mieszkaniach. Dzięki wybiciu ściany, nowo powstała strefa dzienna jest znacznie bardziej przestronna i słoneczna, choć równie ważne jest tutaj odpowiednie urządzenie. Rozjaśnieniu wnętrza będzie sprzyjał ciepły kolor, na przykład jasna żółć.

Salon i kuchnia powinny być umeblowane w podobnej stylistyce – najlepsza będzie sprawdzona klasyczna prostota, nadająca wnętrzu elegancki wygląd. W kuchni otwartej na salon dobrze będą się prezentowały meble bez zewnętrznych uchwytów na drzwiczkach szafek, bo w ten sposób zabudowa przestaje wyglądać jak typowo kuchenne meble. Praktyczny półwysep, oddzielający kuchnię od salonu, można utworzyć z dwóch dużych szafek, których blat będzie stanowił dużą przestrzeń roboczą albo barek. Prostotę wnętrza łatwo da się ożywić wstawiając jakiś oryginalny przedmiot, chociażby ekstrawagancką, stojącą lampę.

Wykończenie podłogi jest równie naturalne jak umeblowanie wnętrza. Drewniany parkiet w salonie może być w nieco ciemniejszym kolorze, a w części kuchennej ładnie będą wyglądały ceramiczne płytki, chociaż i tutaj sprawdzą się drewniane deski, pod warunkiem, że będą odporne na wilgoć. Punktem granicznym między salonem a kuchnią może być także duży stół, przy którym rodzina jada posiłki, uczy się, bawi albo pracuje na komputerze.

Oryginalnym pomysłem na ozdobienie ściany salonu i kuchni są dekoracyjne talerze. Na ich powierzchni nakleja się fragmenty obrazków, po czym całą powierzchnię zabezpiecza się lakierem. Ozdobne talerze wiesza się potem na jednolicie pomalowanej ścianie.