Nastolatki zwykle mają zupełnie inną niż rodzice wizję co do tego, jak powinien wyglądać ich własny pokój. Sztuką więc będzie znalezienie takiego kompromisu, który uwzględni potrzeby młodzieży i jednocześnie zapewni oczekiwania rodziców.

Młodość równa się buntowniczość, nic dziwnego zatem, że ulubione kolory nastolatków to soczyste i energetyczne czerwienie, pomarańcze i czerń. W pokoju młodego hiphopowca tych barw po prostu nie może zabraknąć, a najlepiej jeśli będą się one powtarzały w formie geometrycznych wzorów na ścianach, podłodze i obiciu mebli. W młodzieżowym pokoju ważna jest dynamika i żywiołowość, a ten efekt najłatwiej osiągnąć wprowadzając do wnętrza wyraziste kontrasty, na przykład łącząc bardzo ciemne meble z jaskrawymi dodatkami czy ożywiając surowe sprzęty czerwonym albo pomarańczowym dywanem. Sporo uroku dodają meble o oryginalnych kształtach, chociażby imitujących futerały na instrumenty muzyczne.

Nastoletnie dziewczyny, nawet jeśli pozostał im sentyment do romantycznych kolorów i deseni, również się buntują i poszukują bardziej ekstremalnych rozwiązań. W pokoju nastolatki dobrze będą wyglądały odważne zestawienia kolorystyczne, łączące ciepłe odcienie (różowy, malinowy) z chłodnymi i wyrazistymi barwami (cytrynowy, krwistoczerwony). Zdecydowana, kontrastowa kolorystyka pozwala rozświetlić wnętrze, zostawiając jednak trochę „strefy mroku”. Masywne, czarne meble można ożywić kolorowymi ozdobami, a udane połączenie dziewczęcej delikatności i młodzieńczego buntu zapewnią dodatki w cukierkowych kolorach, ale o dynamicznych kształtach i wzorach.

W młodzieżowym pokoju dość łatwo da się wyodrębnić dwie strefy – tą bardziej żywiołową i tą, w której będzie można spokojnie odpocząć. Pomocne będą kolory: „strefę energii” zapewnią dynamiczne kolory (żółć, pomarańcz) i wyraziste, geometryczne wzory, a w części sprzyjającej relaksowi dominować będą spokojne odcienie błękitu czy zieleni. Dzięki takim połączeniom można osiągnąć złoty środek, a nastolatek z pewnością nie będzie się w swoim pokoju nudził. Zamiast dodatków, rolę dekoracji mogą pełnić fantazyjne meble, o futurystycznych kształtach albo dwustronne dywany, które można zamieniać odpowiednio do nastroju młodego lokatora.