Pokój dla dziecka rządzi się innymi prawami niż pokoje dla rodziców, dlatego przy ich urządzaniu stosuje się nieco odmienne zasady. Pokoje dziecięce służą jednocześnie zabawie i nauce, dlatego trzeba wydzielić kilka osobnych stref.

Najmłodsi lokatorzy potrzebują dużo energii sprzyjającej ciągłemu rozwojowi, zatem w ich pokojach powinny dominować kolory żywe i wesołe. Ponadto, ważną kwestią jest właściwe oświetlenie, które pozwoli na naukę wieczorami i niczym nieskrępowaną zabawę. Dziecięce i młodzieżowe meble muszą też być całkowicie bezpieczne i stabilne, aby podczas zabawy nie doszło do żadnego nieszczęśliwego wypadku.

Kolory w pokoju dziecka powinny pobudzać, ale nie mogą być zbyt jaskrawe, bo wtedy zaczną wywoływać niepotrzebne rozdrażnienie i nie pozwolą się dziecku skupić w trakcie odrabiania lekcji. Zatem jakie kolory najlepiej wpłyną na samopoczucie i koncentrację? U nastolatków dobrym rozwiązaniem będą odcienie żółci, które wprowadzają wesoły nastrój, ale jednocześnie mobilizują do skupienia i kreatywności podczas nauki. Dobrym dodatkiem do żółci będzie biel, przy pomocy której uda się optycznie powiększyć wnętrze pokoju. Wybierając meble najwygodniej będzie skorzystać z opcji modułowej – w jednej serii znajduje się wiele różnorodnych elementów, które dobiera się według własnego uznania, aby stworzyć najwygodniejszą zabudowę dla dziecka, pasującą do metrażu pokoju. Młodzieżowe meble są raczej pozbawione artystycznych dekoracji, co pozwala wprowadzić do wnętrza nastój porządku i harmonii.

Innym kolorem doskonale nadającym się do urządzania pokoi dziecięcych jest pomarańcz. To odcień pobudzający do myślenia i twórczego działania, gwarantujący przyjazną atmosferę w pokoju. Nieco spokojniejszy jest odcień zieleni, pozwalający wyciszyć się po pełnym wrażeń dniu. Ponieważ to dziecko będzie w swoim pokoju spędzało najwięcej czasu, warto mu pozwolić na wybór koloru, w jakim czuje się najlepiej.

Meble dla dzieci muszą pomieścić wszystkie zeszyty, podręczniki, zabawki i kolekcje dziecięcych skarbów. W zachowaniu porządku niezastąpione będą regały z półkami, pojemne szafki i komody, które można dowolnie ustawiać. Meble powinny być wyposażone w kółeczka, dzięki którym ich przesuwanie będzie dużo sprawniejsze. Większe meble mogą stać na nóżkach, najlepiej o regulowanej wysokości, co pozwoli na dopasowywanie wysokości szafek do wzrostu dziecka. Biurko do odrabiania lekcji musi być wystarczająco duże, aby pomieściły się na nim potrzebne książki i zeszyty, a w razie konieczności także komputer.