Jak powinna wyglądać sypialnia marzeń? Przede wszystkim musi się nam podobać i gwarantować udany wypoczynek, a wybór stylu należy dobierać do własnych upodobań. Jednak w sypialni trzeba też zadbać o funkcjonalność, aby nie było problemów z przechowywaniem ubrań i pościeli, a droga do łóżka nie była usiana meblowymi przeszkodami.

Kolory w sypialni powinny być stonowane i wyciszające. Nawet jeśli na co dzień lubimy ostre pomarańcze czy fiolety, lepiej zachować taką kolorystykę na urządzanie pokoju dziennego, ewentualnie wprowadzić ukochane barwy w niewielkich ilościach. W mniejszych sypialniach najlepiej wyglądają proste meble, na przykład w surowym stylu skandynawskim.

Najważniejszym meblem w sypialni bez wątpienia jest łóżko. Powinno być odpowiednio duże i bardzo wygodne, a w ciągu dnia można je nakrywać dekoracyjną narzutą. Łóżko ustawia się wezgłowiem do ściany, co pozwoli osobie leżącej na łóżku widzieć dokładnie okno i wnętrze pokoju oraz wejście do sypialni. Między bokiem łóżka a ścianą powinien być zachowany odstęp co najmniej trzydziestu centymetrów aby ułatwić dojście do łóżka. Jeśli lubimy wieczorem czytać albo oglądać telewizję, przyda się wygodny, w miarę miękki zagłówek, o który będzie się można oprzeć. Każda osoba w sypialni powinna mieć swój własny, mały stolik nocny, stojący tuż przy łóżku. Natomiast schowek na pościel można wsuwać pod łóżko.

Naturalna sypialnia najbardziej lubi kolory ziemi. Jasnoszare albo beżowe ściany i podłogi będą doskonałą bazą wyjściową do takiej aranżacji. Do przechowywania ubrań i pościeli posłużą drewniane, proste meble, a jeśli miejsca jest wystarczająco dużo, można wydzielić osobną garderobę, oddzieloną od pokoju przeszklonymi drzwiami. Zamiast ciężkich zasłon, w oknie można powiesić zwiewną, miękką tkaninę w kolorze białym, która będzie filtrować słoneczne światło. Kontrastem dla neutralnych ścian będzie duży dywan w kolorze ciemnego brązu, pudrowej czerwieni albo łagodnej zieleni. W podobnych odcieniach można skompletować pozostałe drobiazgi: doniczki na kwiaty, świeczniki, lampki nocne, ramki na zdjęcia, ozdobne poduszki. W sypialni urządzonej w zgodzie z naturą dobrze będą wyglądały także przeróżne motywy zwierzęce.

Zwieńczeniem aranżacji, decydującym o klimacie sypialni, będzie umiejętnie zaplanowane oświetlenie. Przede wszystkim, należy zrezygnować z górnej lampy jako jedynego źródła światła – lampa na suficie przyda się tylko wtedy, gdy będziemy szukać czegoś w szafie albo robić porządki w sypialni. W sypialni warto zadbać o intymną atmosferę, a w tym najskuteczniejsze będzie dyskretne, ciepłe światło padające z kilku źródeł. Lampki ustawiamy na podłodze i w pobliżu łóżka, a jeszcze atrakcyjniej będą wyglądały specjalne listwy z halogenami, umieszczone w zagłówku łóżka albo na meblach.